Έδειξε χαρακτήρα και έκανε την ανατροπή η Ένωση

0

Ο δικέφαλος ξεκίνησε την αναμέτρηση με το γνωστό 4-2-3-1 ψάχνοντας σε αυτό το παιχνίδι τον καλό της εαυτό, μάταια καθώς ο ανορθόδοξος τρόπος στην ανάπτυξη της σε συνδυασμό με το καλό διάβασμα του Ατρομήτου την έφερε να βρίσκεται μάλιστα και πίσω στο σκορ και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με κάτω το κεφάλι, αναζητώντας τι θα μπορούσε να αλλάξει στο δεύτερο μέρος.

Στο 11ο λεπτό ο Λιβάγια υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ, ύστερα από γέμισμα του Τσιντώτα σε μια λανθασμένη υπόδειξη του βοηθού καθώς ο Κροάτης στη σέντρα βρισκόταν πίσω από τη μεσαία γραμμή του γηπέδου. Λίγα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βγήκε μπροστά με τον Παουλίνιο να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Μανδά να μπλοκάρει.

Στο 18ο λεπτό ο Οικονόμου ανατρέπει τον Ανδρούτσο εντός περιοχής με τον Φωτιά να σφυρίζει την παράβαση και τον Μανούσο να πηγαίνει στην εκτέλεση. Ο Τσιντώτας έβγαλε την επέμβαση στο σουτ του Μανούσου, όμως ο Έλληνας επιθετικός πρόλαβε προ των αμυντικών της ΑΕΚ να πάρει εκ νέου το ριμπάουντ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να απαντήσουν όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντέλετιτς, ο Τσιγκρίνσκι έπιασε το σουτ στην κίνηση ο Μανδάς απέκρουσε ασταθώς, αλλά στη συνέχεια ο Σιμόες υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Λίγο αργότερα ο Βέρντε έχοντας πλέον αλλάξει θέση μπούκαρε από τα δεξιά απέφυγε και τον Γούτα, όμως του σουτ του είχε εύκολη λεία για τον γκολκίπερ του Ατρομήτου που μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

Στο 35ο λεπτό η ΑΕΚ χάνει μεγάλη στιγμή για να ισοφαρίσει το ματς όταν μετά από λάθος του Γούτα ο Ντέλετιτς έβγαλε κάθετη στον Λιβάγια, ο οποίος πλάσαρε τον Μανδά, ο τελέυταίος έδιωξε με το πόδι και στην επαναφορά ο Βέρντε ζύγισε το σουτ για να στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια οριακά μπροστά από την γραμμή της εστίας του Μανδά. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Λόπες από τα αριστερά έκανε τη σέντρα με τον Λιβάγια να κατεβάζει τη μπάλα μέσα στη περιοχή, χωρίς να καταφέρνει όμως να βγάλει και σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση κατάφερε να αντιστρέψει το εις βάρος της σκορ με τον Ολιβέιρα να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τα λάθη της ομάδας του Περιστερίου. Η ΑΕΚ στο 55’ είχε καλή στιγμή όταν ο Κρίστισιτς επιχείρησε το σου από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Μανδά. Λίγο αργότερα ο Ολιβέιρα ήταν αυτός που ξεμπλόκαρε την ΑΕΚ όταν μετά από σουτ του μέσα από την περιοχή η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι, στη συνέχεια στην πλάτη του Μανδά για να έρθει το 1-1.

Η Ένωση ανέβασε ρυθμό αναζητώντας πλέον (μη ορθολογικά και πάλι) το γκολ της νίκης. Μάλιστα στο 64’ ο Λιβάγια εκτέλεσε κόρνερ, ο Τσιγκρίνσκι πήρε την κεφαλιά και στη συνέχεια ο Οικονόμου έκανε το γυριστό, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μανδά. Λίγα λεπτά αργότερα ο Λιβάγια είχε ένα μακρινό σουτ με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του γκολκίπερ του Ατρομήτου και στο 71’ η ΑΕΚ εκμεταλεύεται με τον Ολιβέιρα το τραγικό λάθος του Μανδά μετά από γύρισμα του Γούτα, με τον Πορτογάλο με πλασέ προ κενής εστίας να κάνει το 2-1.

Ο Ατρόμητος παραλίγο να κάνει και πάλι ζημιά στην ΑΕΚ όταν ο συνήθης ύποπτος Μανούσος έκανε το γύρισμα απ’ τα δεξιά, ο Βέλλιος έκανε την προβολή, αλλά ο Τσιντώτας με διπλή επέμβαση μπλόκαρε την μπάλα! Στο 87ο λεπτό ο Ολιβέιρα κάνει τρομερή προσπάθεια απέφυγε και τον Ρισβάνη, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ με τον Πορτογάλο να χάνει την ευκαιρία για το χατ τρικ αλλά και για να κλειδώσει τη νίκη σε ένα σημείο κομβικό! Ότι δεν έκανε ο Ολιβέιρα το έκανε ο Ανδρούτσος στο 89ο λεπτό καθώς βρέθηκε ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από σέντρα του Στρούγγη και κεφαλιά του Γιακουμάκη, και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα για το 2-2! Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει καθώς η ΑΕΚ με ψυχή και αυταπάρνηση κατάφερε και πάλι με τον Ολιβέιρα να βάλει γκολ λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και να πάρει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς σε ένα παιχνίδι θρίλερ! Ο Λόπες συγκεκριμένα εκτέλεσε το κόρνερ στο 93’, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά και ο Ολιβέιρα με κοντινό πλασέ έκανε το 3-2 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (81’ Γαλανόπουλος), Βέρντε, Ντέλετιτς (59’ Μάνταλος), Λιβάγια (67’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μανδάς, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Φονσέκα, Χαρίσης, Ανδρούτσος, Ουρδιάδες (49’ Στρούγγης), Μανούσος (77’ Γιακουμάκης), Ενσικουλού (68’ Ρόσα), Βέλλιος.