Ήττα για τη Βασίλισσα με κάτω τα χέρια

0

Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ είχε τον Ζήση στον «άσο», τον Λάνγκφορντ ως σούτινγκ γκαρντ, τον Γιάνκοβιτς στο «τρία», τον Γκραντ ως πάουερ φόργουορντ και τον Κακλαμανάκη ως σέντερ. Οι παίκτες της Βασίλισσας πέτυχαν το πρώτο καλάθι με τον Γκραντ, αλλά οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά με 6 πόντους διαφορά στο 4’, με σκορ 10-4. Στο 6’, ο Λάνγκφορντ αποχώρησε με τραυματισμό στο δεξί πόδι και τα πράγματα άρχισαν να… ξεφεύγουν. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και σκόραραν με άνεση, ενώ το σκορ έγινε 20-8 εις βάρος της Ένωσης στο 8’, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο -11, με σκορ 24-13 εις βάρος της ΑΕΚ.

Το κακό είναι ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν στον ρυθμό που ήθελαν, δηλαδή με το αγαπημένο γρήγορο παιχνίδι τους, και βρίσκοντας πολλά ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια, τα οποία τις περισσότερες φορές έβρισκαν στόχο. Με αυτά τα δεδομένα, η διαφορά όχι απλώς δεν έπεφτε, αλλά γινόταν ολοένα και μεγαλύτερη. Για αυτό η Ένωση βρέθηκε να χάνει με 19 πόντους διαφορά στο 12’, με σκορ 34-15, αλλά ακόμα και με 23 πόντους διαφορά, με 46-23 στο 16’. Τελικά, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε, με την ΑΕΚ να είναι πίσω με 54-34.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Δικέφαλος θέλησε να μπει δυνατά και με ένα γκολ-φάουλ του Ματσιούλις, μείωσε σε 54-37 στο 21’. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο 5-0 σερί, έφτασαν στο +22, με 59-37 στο 23’. Ο Ρέι έβαλε δύο σερί τρίποντα και μείωσε σε 67-53 στο 27’, ενώ λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 28’, ο Τσάλμερς με ένα δίποντο, έκανε το 68-55 στο 28’, μειώνοντας δηλαδή στους 13 πόντους, τη διαφορά. Εν τέλει, η 3η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 74-57 εις βάρος της ΑΕΚ.

Προφανώς, η άμυνα δεν πήγαινε καθόλου καλά, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό. Μετά, η κατάσταση άλλαξε λίγο, με τον Ζήση και τον Γκραντ, να βγάζουν κάποιες ωραίες συνεργασίες, με πικ-εν-ρολ καταστάσεις και η Ένωση μείωσε σε 81-65 στο 34’. Ο Γιαννόπουλος, με λέι απ στον αιφνιδιασμό και με τρίποντο, μείωσε σε 81-70 στο 36’. Ο ίδιος παίκτης, έριξε τη διαφορά και σε μονοψήφια επίπεδα, σε 83-74 στο 38’. Ο ΜακΦάντεν έβαλε δύο σερί τρίποντα και έκανε το 91-76 για τους Ισπανούς στο 39’. Εκεί, τελείωσαν όλα και δυστυχώς χάθηκε και η διαφορά από το πρώτο ματς, με το τελικό σκορ να είναι 92-76.