Ήττα για την ΑΕΚ κ19 από τον ΠΑΟΚ

0

Η ΑΕΚ Κ19 ήταν καλύτερη από τον ΠΑΟΚ αλλά ηττήθηκε με 1-0 από τον ΠΑΟΚ στο Γαλάτσι για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Υποδομών της Σούπερ Λίγκα. Με δέκα παίκτες έπαιξε για μισή ώρα η Ενωση που έχασε πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, ενώ δεχθηκε το γκολ από τη μοναδική φάση που έκανε ο ΠΑΟΚ.

H ΑΕΚ Κ19 μπήκε δυνατά στο ματς αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 14′. Ο Πανίδης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ. Ο Θεοχάρης τον σταμάτησε αλλά οι αμυντικοί της ΑΕΚ δεν έδιωξαν. Στη συνέχεια της φάσης ο Πανίδης έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας και με προβολή έκανε το 0-1.

Οι νεαροί κιτρινόμαυροι βγήκαν μπροστά έψαξαν την ισοφάριση και είχαν δύο σπουδαίες φάσεις με τον Τσέλιο και τον Μπότο προς το τέλος του Α μέρους, ενώ διαμαρτύρονται για ένα χέρι του Τσιγγάρα στην περιοχή των φιλοξενουμένων.

Επιθετικός μονόλογος της ΑΕΚ στην επανάληψη. Στο 49′ απείλησε με ένα σουτ του Μαχαίρα το οποίο μπλόκαρε ο Ταλιχμανίδης. Ένα λεπτό μετά ο πορτιερο του ΠΑΟΚ απέκρουσε με τα ακροδακτυλα σουτ του Χριστόπουλου. Η Ενωση συνέχιζε να πιέζει αλλά στο 63 σε μια αντεπίθεση του ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Θεοχάρη. Ο πορτιερο της Κ19 βγήκε να προλάβει τον επιθετικό του ΠΑΟΚ και τον ανέτρεψε με τον διαιτητή Τσατσούλη να τον στέλνει πρόωρα στα αποδυτήρια.

Ο ΠΑΟΚ δεν απείλησε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε και με δέκα παίκτες πλέον να αυξήσει την πίεση. Στις καθυστερήσεις άγγιξε την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις με τον Κοσίδη αλλά ο πορτιερο του ΠΑΟΚ Ταλιχμανίδης είχε απάντηση.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Κάτσικας, Αρβανίτης, Καραβίδας, Ποζατζίδης, Μπότος (70’ Κοσίδης), Μάρκου (65’ Καλούδης), Ρουκουνάκης (70’ Κώτσιος), Χριστόπουλος (83’ Κορομηλάς), Τσέλιος (46’ Δημητρίου), Μαχαίρας

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Γιάξης, Παναγιώτου, Καλουτσικίδης, Τσιγγάρας, Τάχατος (68’ Τσοπούρογλου), Γαϊτανίδης (84’ Πιπιλιάρης), Σαλαμούρας, Πανίδης (68’ Κούτσιας), Τζόλης (92’ Θεοδωρίδης), Πουρναράς (46’ Γρόσδης)