Ήττα σοκ για τη Βασίλισσα στη Λήμνο

0

Η ΑΕΚ άρχισε το ματς με τον Τολιόπουλο στον «άσο», τον Λάνγκφορντ ως σούτινγκ γκαρντ, τον Σαντ-Ρος στο «τρία», τον Χρυσικόπουλο ως πάουερ φόργουορντ και τον Κακλαμανάκη ως σέντερ. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν μέχρι 4 πόντους στην 1η περίοδο, η οποία και ολοκληρώθηκε με 22-18, με κλέψιμο του Ματσιούλις και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό.

Στη 2η περίοδο, η ΑΕΚ βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ, με 25-23 στο 12’, αλλά αντέδρασε και μπόρεσε να πάρει και ένα προβάδισμα 7 πόντων, με σκορ 34-27 στο 16’, έπειτα από ένα τρίποντο του Ρέι. Η άμυνα ήταν αυτή που άρχισε να μπαίνει στην… εξίσωση και για τις δύο πλευρές, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, να είναι 37-32 υπέρ της ΑΕΚ.

Συνήθως οι ομάδες βάζουν τις βάσεις για τη νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο και αυτό φάνηκε να κάνει η Βασίλισσα. Στο 25’ ο Χρυσικόπουλος με δίποντο, έκανε το 49-39, στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 54-42 υπέρ του δικεφάλου, στο 27’. Τελικά η περίοδος έκλεισε στο +8 για την ΑΕΚ, με 56-48, από τζαμπ σουτ του Ρέι.

Η 4η περίοδος άρχισε με την ΑΕΚ να προηγείται με 59-48 στο 31’, με τρίποντο του Ματσιούλις και όλα έδειχναν ότι είχαν πάρει τον… δρόμο τους. Ωστόσο, η Ένωση δεν συνέχισε ανάλογα. Οι γηπεδούχοι έριξαν… ξύλο στην άμυνα και σχετικά γρήγορα γύρισαν στο ματς. Μάλιστα, στο 38’ ισοφάρισαν σε 62-62 και προηγήθηκαν με 65-64 στο 39’.

Λίγο αργότερα, στα 28’’ πριν από τη λήξη, ο Λάνγκφορντ πέτυχε ένα τρίποντο με το οποίο η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 68-67. Μετά από το τάιμ άουτ των γηπεδούχων όμως, ο Λιτλ σούταρε ελεύθερο τρίποντο στα 11’’ πριν από το τέλος και έκανε το 70-68 για τον Ήφαιστο. Ο Λάνγκφορντ είχε άστοχο δίποντο και ο Πελεκάνος στον αιφνιδιασμό πέτυχε ένα λέι απ, με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 72-68.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Σταματόπουλος-Μαγκλογιάννης.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 48-56, 72-68.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 15 (4), Έβανς 14, Σμιθ 7 (1), Πελεκάνος 2, Τσαϊρέλης 4, Γκίλμπερτ, Χαριτόπουλος 8, Μούρτος 5, Λιτλ 11 (2), Χάμοντς 6.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 8 (1), Τολιόπουλος 6 (2), Λάνγκφορντ 14 (1), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 6 (1), Κακλαμανάκης 11, Χρυσικόπουλος 9 (1), Σαντ-Ρος 12 (2), Γιαννόπουλος, Σλότερ 2.