Κέρδισε τον Ήφαιστο με ανατροπή η Βασίλισσα

0

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τον Τσάλμερς στον «άσο», τον Λάνγκφορντ ως σούτινγκ γκαρντ, τον Γιάνκοβιτς στο «τρία», τον Χρυσικόπουλο ως πάουερ φόργουορντ και τον Μαυροειδή ως σέντερ. Αρχικά ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο λεπτό, με δίποντα των Γιάνκοβιτς και Μαυροειδή. Ωστόσο, η άμυνα ήταν σε κακό επίπεδο και έτσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-10 στο 5’. Η ΑΕΚ έχανε και με 23-16 στο 9’, με τον Σμιθ να είναι προκλητικότατος και να χρεώνεται δικαίως με τεχνική ποινή, επειδή έλεγε… διάφορα στην κερκίδα μετά από τρίποντο που έβαλε και μάλιστα δίχως να έχει προηγηθεί το παραμικρό. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Ένωση να είναι πίσω στο σκορ με 23-19.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου «έσφιξαν» την άμυνά τους, στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου και έτσι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 15’, με τον Γιαννόπουλο να έχει 2/2 βολές και να κάνει το 26-26. Εκεί όμως, ήρθε ένα ανάποδο «σφύριγμα» των διαιτητών, που έδωσαν γκολ-φάουλ στον Τσαϊρέλη, παρόλο που δεν είχε ξεκινήσει την προσπάθεια για μπάσιμο. Δόθηκε άμεσα και τεχνική ποινή στον κόουτς του Δικεφάλου, για διαμαρτυρία και μέσα σε ένα μόλις λεπτό, η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει με 35-26 στο 16’. Η Ένωση έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, όντας πίσω στο σκορ με 42-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ άρχισε όπως και στο δεύτερο, δηλαδή με διάθεση να παίξει καλή άμυνα. Στο 24’ μάλιστα, μείωσε σε 44-43, με μία εύστοχη βολή του Γιάνκοβιτς. Η Βασίλισσα πέρασε μπροστά στο σκορ, με 46-44 στο 24’, ύστερα από αρκετή ώρα, έπειτα από τρίποντο του Λάνγκφορντ. Υπήρχε μεγάλη αστοχία από τους παίκτες του Δικεφάλου, ενώ και οι διαιτητές έκαναν τα… δικά τους, όπως για παράδειγμα σε ένα οφθαλμοφανές φάουλ του Σταμάτη πάνω στον Τολιόπουλο σε σουτ τριών πόντων, που… δεν «σφυρίχτηκε» ποτέ. Με τρίποντο του Λάνγκφορντ, η 3η περίοδος τελείωσε με 53-51 υπέρ της ΑΕΚ.

Ο Τολιόπουλος μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με 5 σερί πόντους, με τρίποντο και δίποντο στο 32’, έκανε το 58-51 για την Ένωση. Ο Λάνγκφορντ με τζαμπ σουτ και ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο, ανέβασαν τη διαφορά στο +12 για τη Βασίλισσα, με 63-51 στο 34’, με σερί 10-0 σε εκείνο το σημείο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 66-60 στο 37’ και σε 69-65 στο 39’, αλλά και σε 70-68 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Ματσιούλις με 2/2 βολές, έκανε το 72-68 στα 22’’ για το τέλος. Ο Γκίλμπερτ αστόχησε σε τρίποντο στα 18’’ και ο Λάνγκφορντ με 2/2 βολές έκανε το 74-68 στα 16’’. Ο Τσαϊρέλης αστόχησε σε τρίποντο, ο Λάνγκφορντ μάζεψε το ριμπάουντ και το τελικό σκορ ήταν 74-68 για την ΑΕΚ.

Διαιτητές: Γ. Πουρσανίδης-Τζιοπάνος-Καρπάνος.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι, Τσάλμερς 1, Τολιόπουλος 10 (2), Λάνγκφορντ 25 (3), Ματσιούλις 8, Γιάνκοβιτς 6, Χρυσικόπουλος 14 (2), Μαυροειδής 6, Γιαννόπουλος 2, Σλότερ 2, Γκραντ.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 8 (1), Σταμάτης 4, Έβανς 14, Σμιθ 13 (3), Τσαϊρέλης 6, Γκίλμπερτ 17 (3), Μούρτος, Τέρνερ, Χάμοντς 6 (2).