Μπορούσες ρε ΑΕΚάρα!

0

Με διάταξη 3-5-2, τον Μπακάκη αριστερό στόπερ, τους Γαλανόπουλο – Κρίστιτσιτς στον άξονα και τον Μάνταλο πίσω από Λιβάγια – Μπακάκη ξεκίνησε ο Κωστένογλου. Ένα σύστημα, που τον δικαίωσε σε άλλα παιχνίδια αλλά εδώ, από την πρώτη στιγμή, φαινόταν πως δεν έβγαινε με τον τρόπο που παίζει ο αντίπαλος. Ουσιαστικά, η ΑΕΚ έχει ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο και τα κάνει όλα λάθος. Δεν κάνει τίποτα σωστά! Και το μεγαλύτερο πρόβλημα της, είναι το ότι δεν μπορεί να βγάλει τα μαρκαρίσματα, με τον ΠΑΟΚ του 4-2-3-1 να δημιουργεί συνεχώς ρήγματα από τα άκρα κυρίως, αλλά και από τον άξονα. Η Ένωση, βλέπει στο 5’ τον αντίπαλο να της δημιουργεί ευκαιρία, με τον Τσιγκρίνσκι να βάζει σωτήρια το τάκλικ στο σουτ του Σιντέρσκι και στο 16’ τον ΠΑΟΚ να ανοίγει το σκορ. Ήταν μια μπαλιά στην πλάτη του Λόπες και του Μπακάκη, ο Λημνιός γύρισε παράλληλα και ο Σβιντέρσκι σε κενή εστία έκανε το 0-1, παγώνοντας το ΟΑΚΑ παρά την αρχική ώθηση που έδωσε ο κόσμος στην ομάδα. Στο 20λεπτο, ο αντίπαλος δημιουργεί πάλι πρόβλημα, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο: ο Μίσιτς σέντραρε, ο Μπάρκας έκανε άστοχη έξοδο και ο Σβιντέρσκι από κοντά αστόχησε. Το πρώτο ημίχρονο-εφιάλτης της ΑΕΚ, θα μπορούσε να εξελιχθεί ακόμα χειρότερα, εάν ο Μπίσεσβαρ στο 24’ ευστοχούσε στο πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Μπακάκης για χέρι, με τον Ολλανδό να εκτελεί στο δοκάρι από τα 11 βήματα. Μετά το 25λεπτο, ο Νίκος Κωστένογλου αποφασίζει να γυρίσει το σύστημα σε 4-2-3-1. Ο Μπακάκης πήγε δεξί μπακ, ο Λόπες αριστερό. Βράνιες – Τσιγκρίνσκι στόπερ. Αμυντικά χαφ Γαλανόπουλος – Κρίστισιτς. Αριστερό χαφ εξτρέμ ο Μάνταλος, δεξί ο Παουλίνιο και ο Λιβάγια με τον Αλμπάνη μπροστά αλλάζοντας θέσεις. Αυτή η κίνηση, που θα έπρεπε να γίνει πολύ νωρίτερα, βελτιώνει κάπως την κατάσταση, η ΑΕΚ βρίσκει κάπως τα πατήματα της αμυντικά και τουλάχιστον περιορίζει τις μπαλιές στην πλάτη της άμυνας της που ήταν η μάστιγα του πρώτου διαστήματος. Παρ’ ολα αυτά, συνεχίζει να έχει προβλήματα μη κάνοντας σωστά πρέσινγκ, μη έχοντας την απαραίτητη aggresive πίεση στην μπάλα και στον αντίπαλο, ενώ και επιθετικά δημιούργησε ελάχιστα. Έχοντας μια-δύο καλές προσπάθειες, που όμως δεν είχαν και αποτέλεσμα.

Με δύο αλλαγές ξεκινά στην επανάληψη η ΑΕΚ, πάντα σε σύστημα 4-2-3-1. Με τον Γιακουμάκη να περνά στη θέση του Παουλίνιο και να πηγαίνει στην κορυφή και τον Ντέλετιτς να μπαίνει στο ματς, παίρνοντας θέση στα δεξιά. Η Ένωση βγάζει πίεση και ένταση στο παιχνίδι της με το καλημέρα, απειλείς στο 47’ με σουτ του Μπακάκη που η μπάλα φεύγει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 51’ ο Βράνιες δεν μπόρεσε να πάρει σωστά την κεφαλιά. Είναι ένα χρονικό διάστημα αυτό, αυτό της έναρξης της επανάληψης, που η ΑΕΚ έχει το μομέντουμ και η υπεροχή της αποφέρει καρπούς στο 54’ από στημένη μπάλα: Ο Λιβάγια εκτελεί το φάουλ χαμηλά και ο Τσιγκρίνσκι με κοντινό πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1 βάζοντας φωτιά στο ΟΑΚΑ. Και ενώ η ΑΕΚ έχει το μομέντουμ και βάζει και τον κόσμο στην εξίσωση ασκώντας πίεση με όλους τους τρόπους στον αντίπαλο, έρχεται μια κατεβασιά του ΠΑΟΚ στο 58’ για να γίνει το 1-2. Ο Λημνιός βγήκε στην πλάτη του Λόπες, γύρισε και ο Σβιντέσκι σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Η ΑΕΚ παρά το σοκ επιχειρεί να βγάλει αντίδραση και καταφέρνει μάλιστα στο 63’ να σκοράρει με τον Μάνταλο, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφ σάιντ μετά από έλεγχο του διαιτητή στο VAR. Στην συγκεκριμένη φάση και σε πρώτο χρόνο, ο Γιακουμάκης είχε πάρει την κεφαλιά, με τον Ζίφκοβιτς να λέει όχι. Η ομάδα του Κωστένογλου καταφέρνει να ξεπεράσει κι αυτό το σοκ ωστόσο και με ψυχή και και καρύδια, βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 79’. Ο Μάνταλος μπήκε από αριστερά, γύρισε παράλληλα και ο Ντέλετιτς με πλασέ νίκησε τον Ζίφκοβιτς, με τον Στέφαν Κλόσνερ να ελέγχει την φάση και μέσω του VAR. Το τελευταίο δεκάέπτο είναι θρίλερ στο ΟΑΚΑ, με τον Κωστένογλου να ολοκληρώνει τις αλλαγές του στο 85’ βγάζοντας τον Μάνταλο και βάζοντας τον Κλωναρίδη, την ώρα που ο Μπάρκας με μεγάλης επεμβάσεις έλεγε ΟΧΙ σε πλασέ του Άκπομ στη γωνιά και σουτ του ίδιου παίκτη στο παραθυράκι. Με το 2-2 να μην αλλάζει στο ΟΑΚΑ μέχρι το φινάλε…

ΑΕΚ: Μπάρκας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Παουλίνιο (46’ Γιακουμάκης), Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Λόπες, Μάνταλος (85’ Κλωναρίδης), Αλμπάνης (46’ Ντέλετιτς), Λιβάγια.

ΠΑΟΚ: Ζίφκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μίσιτς, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί, Λημνιός (77’ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι (66’ Άκπομ).