Πελάτης!

0

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και παρά τις προσπάθειες του Ολυμπιακού να κρατήσει τα ηνία, οι «κιτρινόμαυροι» δεν έδωσαν δικαιώματα και μετά το 4-4 δεν έχασαν σε κανένα σημείο την υπέρ τους διαφορά (4-6). Η Ένωση παρά τα κακά σφυρίγματα των διαιτητών κατάφερε να μείνει συγκεντρωμένη στο παιχνίδι της και να κάνει σωστά τη δουλειά της σε άμυνα και επίθεση (6-8). Έτσι, η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμα και στα 6 γκολ (9-15). Από τη μεριά τους οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα με το σκορ του ημιχρόνου να μένει στο 12-15.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα (14-17), αλλά η ΑΕΚ δεν έδωσε δικαιώματα και διατηρούσε με ευκολία μια διαφορά ασφαλείας (15-19). Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια παρέμεινε σε θέση οδηγού στο σκορ, ενώ παρουσίαζε και καλές αμυντικές και επιθετικές κινήσεις (20-23). Ο χρόνος περνούσε και έτσι από την στιγμή που τίποτα δεν άλλαξε οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν σε ένα σημαντικό διπλό με 26-23 και πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου.