Πέρασε και από τη Ρόδο η Βασίλισσα

0

Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ, είχε τον Γκίκα στον «άσο», τον Λάνγκφορντ ως σούτινγκ γκαρντ, τον Ρογκαβόπουλο στο «τρία», τον Χρυσικόπουλο ως πάουερ φόργουορντ και τον Γκραντ ως σέντερ. Με το… καλημέρα, οι διαιτητές χρέωσαν την Ένωση με 4 φάουλ, μόλις στο πρώτο ενάμιση λεπτό του αγώνα. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου δεν πτοήθηκαν όμως και προηγήθηκαν με 12-3 στο 4’, με τζαμπ σουτ του Λάνγκφορντ. Στο 8’ ο Γιαννόπουλος με τρίποντο, έκανε το 18-9 υπέρ της Βασίλισσας. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-16, σκορ με το οποίο ήταν μπροστά η ΑΕΚ στο τέλος της 1ης περιόδου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ήρθε και η ισοφάριση σε 18-18, με 9-0 σερί του Κολοσσού σε εκείνο το σημείο. Ο Δικέφαλος έκανε με τη σειρά του, ένα 9-0 σερί και προηγήθηκε με 30-21 στο 14’, με δίποντο του Γιαννόπουλου. Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν όμως το νέο «νεκρό» διάστημα της Ένωσης και έτσι μείωσαν σε 30-29 στο 16’. Μάλιστα, ο Μωραΐτης πέτυχε δύο καλάθια σε εκείνο το σημείο, δείχνοντας τις ικανότητές του. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Λάνγκφορντ πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους, με ένα τρίποντο και 2/2 βολές και έτσι η ΑΕΚ πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα 6 πόντων, με σκορ 39-33.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, μέχρι και τα μέσα του δεκαλέπτου. Εκεί, οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν διάθεση να ανοίξουν τη διαφορά. Στο 25’, ο Γκίκας πέτυχε ένα τρίποντο, με το οποίο έδωσε… αέρα 5 πόντων στην Ένωση, κάνοντας το 47-42, ενώ στο ίδιο λεπτό, ο Ρογκαβόπουλος με νέο τρίποντο, ανέβασε τη διαφορά στο +8, με σκορ 50-42. Μάλιστα, με δίποντο του Λάνγκφορντ, η Βασίλισσα βρέθηκε να προηγείται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 26’, με δίποντο του Λάνγκφορντ και το σκορ έγινε 52-42 για τον Δικέφαλο. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κρατήσει μεγάλο προβάδισμα όμως και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα 6 πόντων, με 58-52.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου δεν μπήκαν καλά στην 4η περίοδο και οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά στον πόντο, με σκορ 63-62 υπέρ της Ένωσης στο 33’. Μάλιστα, η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει και με 67-65 στο 36’. Εκεί ήρθε η αντίδραση και η Βασίλισσα πέρασε μπροστά με 69-67, με φόλοου του Σλότερ στο 37’, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Λάνγκφορντ με τρίποντο, έκανε το 72-68 για την Ένωση. Στο 38’ ήταν η σειρά του Γιαννόπουλου να πετύχει τρίποντο και να βάλει την ΑΕΚ στο +7, με σκορ 75-68. Με 2/2 βολές του Σλότερ και 2/2 βολές του Τολιόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, η Βασίλισσα κέρδισε με 79-70.