Στους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός

0

Η Κράσνονταρ εμφανίστηκε κατώτερη τον προσδοκιών και στον επαναληπτικό με τον Ολυμπιακό, ο οποίος κέρδισε με 2-1 και πέρασε στους ομίλους.

Στο 2ο λεπτό ο Βάντερσον έκανε το σουτ αλλά ο Σα μπλόκαρε και στη επόμενη φάση το σουτ του Μπεργκ πέρασε λίγο έξω. Στο 7’ ο Ποντένσε έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Κρίτσιουκ έσωσε εντυπωσιακά και στο 11’ η Κράσνονταρ άνοιξε το σκορ. Ο Βάντερσον έκανε το γύρισμα και ο Ούτκιν από κοντά με σουτ έγραψε το 1-0.

Ωστόσο με τη σέντρα, ο Βαλμπουενά σέντραρε από δεξιά και ο Ελ Αραμπί με διπλή προσπάθεια εξ επαφής, ισοφάρισε σε 1-1. Στο 15’ το φάουλ του Σουλεϊμάνοβ πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ ο άσος της Κράσνονταρ αποχώρησε στο 32’ μετά από σύγκρουση με τον Τσιμίκα. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα έπεσε ο ρυθμός και ο Ολυμπιακός οχυρώθηκε πίσω. με τους Ρώσους να αδυνατούν να βρουν χώρους.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν καταστροφικά στην επανάληψη καθώς στο 47’ μετά από εκτέλεση πλαγίου από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Βαλμπουενά, που έκανε το γύρισμα και ο Ελ Αραμπί σε κενή εστία έγραψε το 1-2.

Στο 54’ ο Μασούρας έκανε όμορφη ενέργεια και από κοντά πλάσαρε αλλά είδε τον Κρίτσιουκ να τον νικά ενώ στο 62’ ο κίπερ της Κράσνονταρ πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Βαλμπουενά!

Στο 64’ αποχώρησε τραυματίας ο Σεμέδο ο οποίος φάνηκε να πονά πολύ στο γόνατο και στο 67’ το σουτ του Βαλμπουενά πέρασε λίγο έξω. Στο 71΄ο Σα είε όχι σε όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ιγκνατίεβ, ενώ στο 82’ ο Κρίτσιουκ έπεσε κι έσωσε μετά από όμορφο σουτ του Ποντένσε.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Κρίτσιουκ, Πετρόφ (56’ Σκόπιντσεβ), Στότσκι, Σπάιτς, Φιόλουσον, Βάντερσον, Όλσον, Ουτκίν (67’ Ιγκνατίεβ), Βιλένα, Σουλεϊμάνοβ (32’ Ναμλί), Μπεργκ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σεμέδο (64’ Σισέ), Τσιμίκας, Μεριά, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Μασούρας, Ποντένσε (83’ Καμαρά), Βαλμπουενά, Ελ Αράμπι (73’ Σουντανί)