Την «έσφαξαν» για ακόμη μια φορά στη Τούμπα

0

Μοιρασμένο το πρώτο μέρος στην Τούμπα, με την ΑΕΚ να ξεκινά δυναμικά και με αποφασιστικότητα κάτι που ασφαλώς δεν περίμενε ο δικέφαλος του βορρά. Μάλιστα είχε και μερικές καλές στιγμές για γκολ κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και ο ΠΑΟΚ είχε αιφνιδιαστεί.

Μόλις στο 4’ ο Λιβάγια επιχείρησε να περάσει και τελικά το κατάφερε έξυπνη κάθετη στον Κριστίτστιτς που έβγαινε τετ α τετ με τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ όμως υποδείχθηκε αργότερα ορθά σε θέση οφσάιντ. Λίγο αργότερα ο Σέρβος παίρνει το… ριμπάουντ από μια απομάκρυνση, δοκιμάζει το σουτ από καλή θέση, αλλά δεν καταφέρνει να βρει στόχο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χουλτ γύρισε στην περιοχή τη μπάλα αλλά πρόλαβε και έκοψε ο Ίνγκανσον.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε απόδοση στα επόμενα λεπτά και η ΑΕΚ περιορίστηκε στο να αμύνεται καλά. Στο 16ο λεπτό μπροστά από τον Μπάρκα ο Σβιντέρσκι επιχειρεί να τελειώσει τη φάση, αλλά ο Έλληνας κίπερ βγάζει σε κόρνερ. Ενώ η ΑΕΚ απάντησε με τον Μάνταλο να εκτελεί φάουλ τον «Τσίγκρι» να πιάνει τη κεφαλιά όμως ο Σαμπανάτζοβιτς δεν πρόλαβε να μπει στη φάση. Στο ημίωρο ο ΠΑΟΚ μετά από λάθος του Χουλτ, η μπάλα έφτασε στον Βιεϊρίνια ο οποίος σούταρε και κέρδισε ένα κόρνερ, ενώ οι δύο ομάδες αργότερα μπήκαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε τη βοήθεια του ξένου διαιτητή για να ανοίξει το σκορ καθώς είδε πέναλτι σε επαφή του Σιμόες πάνω στον Βιερίνια και αφότου έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Σβιντέρφσκι στον Βράνιες. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ κέρδισε τον Μπάρκα κάνοντας το 1-0 ενώ λίγο αργότερα ο δικέφαλος του βορρά είχε κι άλλη στιγμή μετά από λάθος του Μπακάκη με τον Μπίσεσβαρ εν τέλει να πλασάρει άτσαλα.

Η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 71ο λεπτό με τον Λιβάγια να βρίσκει ωραία τον Μάνταλο όμως ο αρχηγός της ΑΕΚ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι! Στα επόμενα λεπτά ο διαιτητής της αναμέτρησης κατάφερε να κάνει τα αδύνατα δυνατά προκειμένου η ΑΕΚ να μην ισοφαρίσει το ματς. Αρχικά αρνείται καθαρό πέναλτι πάνω στον Κρστίτσιτς όπου ακόμα και με χρήση VAR δεν είδε την κλοτσιά στον Σέρβο που δέχτηκε μέσα στην περιοχή. Στο 80’ νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Μάνταλο να βρίσκει με πάσα στην περιοχή τον Ολιβέιρα, και τον Πορτογάλο να γυρνάει με σουτ που μπλοκαρε ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ. Λίγο αργότερα ο Ισραηλινός Γκρίνφελντ κατάφερε να εξοργίσει και πάλι τους «κιτρινόμαυρους» καθώς δεν είδε χέρι Βαρέλα μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, και πάλι χρησιμοποιώντας το VAR.

Στο 88ο λεπτό ο Λημνιός πάτησε στην περιοχή της ΑΕΚ, έκανε το πλασέ αλλά τον νίκησε ο Μπάρκας σε μια τεράστια ευκαιρία για το 2-0 ενώ λίγο αργότερα ο Χουλτ μετά από λάθος του Μπακάκη κόβει τον Άκπομ και δέχεται την κόκκινη κάρτα. Στην εκπνοή αποβάλεται και ο Λιβάγια που σταμάτησε κόντρα του ΠΑΟΚ με τον Λημνιό δεχόμενος την δεύτερη κίτρινη.