Επιστοφή με νίκη για την Ένωση!

0

Η Ένωση δεν ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, κρατόντας αρκετά την μπάλα χωρίς να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία. Η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία ήρθε στο 16ο λεπτό με ένα πολύ επικίνδυνο γύρισμα Μάνταλου από τα αριστερά όπου κανένας δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα προς την εστία του Αναγνωστόπουλου. Στη συνέχεια ήταν σειρά της Κηφισιάς για να κάνει μια ευκαιρία όπου μετά από λάθος του Μουκουντί ο Κουιρουκίδης δεν κατάφερε να νικήσει τον Στάνκοβιτς, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Ταλάλ σταμάτησε στα σώματα. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να πιέζουν και να διατηρούν τη κατοχή της μπάλας μέχρι το 34ο λεπτό με τον Γκαρσία να πετυχαίνει ένα απίστευτο γκολ από τα δεξιά ενώ όλοι περιμέναμε τη σέντρα, είδαμε την μπάλα να καταλήγει στην εστία της Κηφισιάς μετά από τρομερό βολέ και διαμόρφωσε το 0-1! Στις καθυστερίσεις που πρώτου ημιχρόνου ο Αραούχο κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα που δέχτηκε μέσα στην περιοχή. Διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι με την απόφαση αυτή. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Τομ Φαν Βέερτ, ευστόχησε και έκανε το 0-2.

Χωρίς αλλαγές αλλά με την ίδια διάθεση να ασκήσει πίεση ψηλά, όπως ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος, μπήκε και στην επανάληψη η ΑΕΚ. Η οποία, άγγιξε με το… καλημέρα το τρίτο γκολ, όταν ο Γκαρσία έφυγε από δεξιά, έσπασε έξω αλλά το τελείωμα του Αραούχο δεν ήταν καλό και έφυγε ψηλά. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Κηφισιά είχε τη δική της καλή στιγμή, όταν ο Τετέϊ βρήκε χώρο, γύρισε παράλληλα αλλά ευτυχώς το τελείωμα του Να, που μόλις είχε περάσει στο ματς ήταν άστοχο. Στο 66’ ο Ματίας Αλμέιδα προχώρησε στις δύο πρώτες του κινήσεις από τον πάγκο, βάζοντας Ρότα-Σιμάνσκι αντί των Σιντιμπέ-Φράνσον, σε ένα ματς που είχε χάσει τον ρυθμό του και με μια ΑΕΚ που ήταν φανερό πως είχε βγάλει το πόδι από το γκάζι. Παρ’ όλα αυτά, στο 73’, οι ποδοσφαιριστές του Αλμέιδα έκρυψαν την μπάλα όταν ο Μάνταλος πέρασε στον Φαν Βέερτ μέσα στην περιοχή, ο Ολλανδός καταπληκτικά του πάτησε την μπάλα, ο Πέτρος εκτέλεσε με το εξωτερικό αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, ίσως στη φάση του αγώνα, μετά το καταπληκτικό γκολ του Λιβάι. Στο 79’ η Κηφισιά έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Μπαρμπόσα με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Γκαρσία, ενώ δευτερόλεπτα μετά, ο Λιβάι που εκτέλεσε το φάουλ, είδε τον Αναγνωστόπουλο με υπερένταση να απομακρύνει. Στο 81’ ο Αλμείδα έφερε στο ματς και τον Πινέδα βγάζοντας τον Μάνταλο, ενώ οι αλλαγές έκλεισαν με την είσοδο Χριστόπουλου και Σκόνδρα, με τον πρώτο μάλιστα να έχει και ένα καλό σουτ, με το 0-2 να μένει εν τέλει μέχρι το φινάλε στη Ριζούπολη…