Αγχώθηκαν αλλά τελικά προκρίθηκαν τα κορίτσια!

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά έφτασε στο εισιτήριο της πρόκρισης. Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Ένωσης αν και προηγήθηκε του ΠΑΟΚ με 2-0 στα σετ στο κλειστό «Απ. Κόντος» της Νέας Φιλαδέλφειας, έπρεπε να φτάσει στο τάι μπρέικ και να κάνει την ανατροπή απέναντι στο ΠΑΟΚ με 3-2 σετ, για να πανηγυρίσει τελικά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δυο ομάδες είχαν αρκετή ενέργεια στο ξεκίνημα, με τις ισοπαλίες να είναι χαρακτηριστικό (2-2, 4-4). Το σκηνικό αυτό συνεχίστηκε για μεγάλο μέρος της αναμέτρησης (13-13), με την ΑΕΚ όμως να πιέζει περισσότερο στο μπλοκ και την υποδοχή τον ΠΑΟΚ. Έτσι, οι «κιτρινόμαυρες» ξέφυγαν σε κρίσιμο σημείο (23-20) και έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ (25-23).

Έπειτα, ο ίδιος ρυθμός παρέμεινε (7-7). Αρκετές ισοπαλίες και πίεση από τις δυο ομάδες (11-11), οι οποίες πήγαιναν χέρι χέρι (17-17). Η Ένωση, όμως φρόντισε να αντέξει στην πίεση των φιλοξενούμενων (22-22) και με καθαρό μυαλό σε κρίσιμες φάσεις έφτασε στο 25-23 και στο 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ έδειξε να «κολλάει» (7-9) και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος σταδιακά ανέβασε την διαφορά (8-12). Η Ένωση έδειξε να μην μπορεί να βρει λύσεις (14-19) και έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατήρησε υπέρ της προβάδισμα (15-21) και παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ να κάνει την ανατροπή (21-24), έφτασε να μειώσει σε 2-1 στα σετ (21-25).

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στη συνέχεια (3-9). Η ΑΕΚ αντιμετώπισε πρόβλημα σε μπλοκ και υποδοχή (13-19) και έτσι ο ΠΑΟΚ με άνεση διατήρησε τη διαφορά που είχε δημιουργήσει (13-20). Με το 16-25 έγινε το 2-2 στα σετ και έτσι το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί έγινε «μάχη» ανάμεσα στις δυο ομάδες. Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ (7-10-9-13), αλλά κάπου εκεί έκανε την αντεπίθεσή της και τελικά κατάφερε να φτάσει στο 18-16 και να πάρει τη νίκη πρόκριση με 3-2 σετ.