Δεν ήταν καλή και το πλήρωσε η Βασίλισσα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά (5-6), με τον Έρικ Γκρίφιν να πετυχαίνει 7 πόντους με 2/2 τρίποντα (10-11) και την ΑΕΚ να φτάνει στ0 +4 (11-15) ξανά με τον ίδιο παίκτη. Η είσοδος των Παππά και Κολόμ έδωσε ενέργεια στους Κιτρινόμαυρους, με τον πρώτο να πετυχαίνει 4 πόντους και να συμβάλει στην άμυνα και τον δεύτερο να δημιουργεί καλές καταστάσεις για τους συμπαίκτες του (19-21).

Οι Ούγγροι στη δεύτερη περίοδο έχτισαν ένα γρήγορο σερί 6 πόντων (25-21), αλλά οι δύο έμπειροι γκαρντ, Παππάς και Κολόμ έδωσαν ξανά τις λύσεις (28-29). Ο Έλληνας γκαρντ είχε σπουδαία συμβολή στην επίθεση της Βασίλισσας (32-34), αλλά η Σομπατέλι με τους Περλ και Γκόλεμαν έφτασαν το σκορ στο 38-35.

Στην επανάληψη, ο Ανγκόλα ξεκίνησε δυναμικά, αλλά δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει το ξέσπασμα της Φάλκο που έφτασε με εύκολο τρόπο στο +8 (50-42). Ο Κολομβιανός πήρε πάνω του πολλές προσπάθειες (50-48), ενώ στη συνέχεια ο Γέλοβατς με το τρίποντο του έφερε ξανά την διαφορά στο -2 (53-51). Ο Παππάς απέδειξε εκ νέου ότι ήταν σε τρομερή βραδιά και κατάφερε με τρίποντο να μειώσει στον πόντο (55-54) πριν το σκορ περιόδου που έκλεισε στο 57-54.

Η Σομπατέλι πάτησε γκάζι, η ΑΕΚ δεν είχε απαντήσεις στην άμυνα και η διαφορά έφτασε γρήγορα τους 10 (64-54), αλλάζοντας την ροή του αγώνα. Βαουλέτ, Παππάς και Γκρίφιν μείωσαν την απόσταση για το -5 (67-62), αλλά για περίπου 1′ δεν υπήρξε η απαραίτητη συγκέντρωση με αποτέλεσμα να φτάσει ξανά η διαφορά σε διψήφιο αριθμό (75-65). Τα τελευταία λεπτά έγιναν πολύ έντονα, με τους Γκρίφιν και Ανγκόλα να προσπαθούν σε άμυνα και επίθεση (80-76)