Είναι αυτό ΑΕΚ;

Ακόμα μια απογοητευτική εμφάνιση για της Ένωση που συνδιάστηκε με αρνητικό αποτέλεσμα. Αυτή τη φορά κόντρα στον Παναιτωλικό, ηττήθηκε με 1-2 στο ΟΑΚΑ.

Με διάταξη 4-2-3-1, τον Σβάρνα και πάλι δεξιό μπακ, τον Λε Ταλέκ στο πλάι του Σιμόες, τον Γκαρσία αριστερά, τον Άμραμπατ δεξιά και τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή, με τον Μάνταλο να κινείται σε ελεύθερο ρόλο από πίσω του, ξεκίνησε ο Αργύρης Γιαννίκης την ΑΕΚ. Ήταν ένα πρώτο 45λεπτο, που ήταν φανερό, πως η Ένωση δεν ήθελε να πάρει το παραμικρό ρίσκο και γι’ αυτό από την μια πήγαινε το παιχνίδι σε χαμηλό τέμπο παίζοντας σίγουρα και από την άλλη δεν πρέσαρε ψηλά, για να μην αφήσει χώρους στον αντίπαλο. Αυτό, σίγουρα το πέτυχε. Ο Παναιτωλικός που αμυνόταν καλά στο δικό του μισό, ήταν ανύπαρκτος επιθετικά και ουσιαστικά η μοναδική απειλή του σε 45’, ήταν το σουτ του Μπαρμπόσα στο 40’, όπου ο Τσιντώτα καθάρισε εύκολα τον κίνδυνο. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ είχε την μπάλα στη δική της κατοχή και παίζοντας σίγουρα προσπαθούσε να βρει τους διαδρόμους για να φτάσει στα καρέ του Μελίσσα. Πράγμα που δεν ήταν και το πιο εύκολο αφού από την μια έλειπε η ταχύτητα και η φαντασία στην ανάπτυξη και από την άλλη η ομάδα υστερούσε στη δημιουργία. Ουσιαστικά οι δύο και μοναδικές φάσεις που δημιουργήθηκαν στο πρώτο 25λεπτο, ήταν καθαρά από ατομικές κινήσεις του Μάνταλου που όμως δεν είχε καλά τελειώματα, ενώ στο μισάωρο η ΑΕΚ απείλησε ξανά μετά από μια μίνι πολιορκία με τρεις εκτελέσεις κόρνερ, με κεφαλιά του Τζαβέλλα όπου ο Μελίσσας μπλόκαρε. Η πιο σημαντική στιγμή των κιτρινόμαυρων ήταν αυτή του 37’, που για πρώτη φορά η ομάδα έπαιξε γρήγορα, ο Μάνταλος βρήκε τον Καρίμ, εκείνος σούταρε, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ τον σταμάτησε. Η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά έδωσε γήπεδο στον αντίπαλο, θέλοντας ουσιαστικά με μια γρήγορη ανάπτυξη της μπάλας, να βγει εκείνη τους κενούς χώρους για να απειλήσει. Πράγμα, που μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε συμβεί, αφού ο Παναιτωλικός έπαιζε κλειστά και έξυπνα. Στην φάση του 44’, ωστόσο, όλα άλλαξαν, με τους αντιπάλους να χάνουν την μπάλα, τον Μάνταλο να παίζει έξυπνα στον χώρο για τον Ανσαριφάρντ, εκείνος πάτησε γρήγορα περιοχή, άδειασε με φανταστικό τρόπο τον Βργκοτς, και με άπιαστο σουτ νίκησε και τον Μελίσσα για το 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ…

Χωρίς αλλαγές αλλά με μεγαλύτερη διάθεση πίεσης, σε σχέση με το πρώτο μέρος, βγήκε στην επανάληψη η ΑΕΚ. Η οποία μάλιστα με το καλημέρα, στο 47’ είχε και δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα αλλά και τεράστια χαμένη ευκαιρία στο 49’, από γύρισμα του Καρίμ και πλασέ του Γκαρσία από το ύψος του πέναλτι, όπου ο Μελίσσας έσωσε τον Παναιτωλικό. Πέραν από αυτές τις δύο μεγάλες φάσεις, η ΑΕΚ συνολικά έμοιαζε νακαλά στο γήπεδο. Στο 65’ ο Αργύρης Γιαννίκης προχώρησε στην πρώτη του κίνηση βγάζοντας τον Γκαρσία και φέρνοντας στο ματς τον Τσούμπερ που πήγε αριστερά, ενώ στο 66’ ήταν η πρώτη φορά που απείλησε ο αντίπαλος μετά από κενό που δημιουργήθηκε, όταν ο Μπαρμπόσα γύρισε παράλληλα επικίνδυνα ο Τσιντώτας δεν κατάφερε να μπλοκάρει αφού η μπάλα γλύστρισε αλλά ο Τζαβέλλας απομάκρυνε και καθάρισε τον όποιο κίνδυνο. Στο 72’ η ΑΕΚ απείλησε και άγγιξε το δεύτερο γκολ βρίσκοντας κενούς χώρους, με τον Ανσαριφάρντ να σημαδεύει τον Μάνταλο, ο αρχηγός πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 77’ ο Τσούμπερ δημιούργησε και εκείνος μεγάλη στιγμή, με ωραίο σουτ, όπου ο Μελίσσας έσωσε τον Παναιτωλικό. Δυστυχώς ένα λεπτό μετά, από ένα λάθος του Μάνταλου, στον άξονα που ο αντίπαλος του έκλεψε την μπάλα, ήρθε η ισοφάριση, με την ΑΕΚ να παίζει με την άμυνα της… στη σέντρα και ο Καρέλης φεύγοντας μόνος στο μισό γήπεδο πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 1-1. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στο 84’ όταν ο Μεντόζα έπιασε ένα απίστευτο σουτ στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι για το 1-2 και το απόλυτο σοκ. Ο Γιαννίκης στα τελευταία λεπτά πέρασε στο ματς και τους Γέβτιτς – Κοσίδη αλλά όλα πλέον είχαν χαθεί. Δύο μακρινά σουτ Μάνταλου – Γέβτιτς, ήταν σουτ της απελπισίας.