Ιστορική νίκη για την Βασίλισσα!

Ο Στέφανος Δέδας ξεκίνησε με Κολόμ, Φλιώνη, Φιλιππάκο, Βαουλέτ και Γκρίφιν ενώ ο Παπανικολόπουλος με τους Ζάρα, Κρουμπάλι, Θρετ, Χόντσον, Γουάσινγκτον. Το πρώτο καλάθι της νέας εποχής της ΑΕΚ πέτυχε ο Βαουλέτ με επιθετικό ριμπάουντ. Οι 2 ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα με την Ένωση να φαινόταν τρακαρισμένη (7-2). Κακές επιθέσεις και από τις 2 ομάδες και αρκετή αστοχία με την ΑΕΚ που προσπαθούσε να βρει ρυθμό αλλά η Λάρισα χτυπούσε μέσα στην ρακέτα (9-14) εκμεταλλευόμενη τις αδράνειες της άμυνας της. Η είσοδος του Γέλοβατς ξεκόλλησε επιθετικά την ΑΕΚ και με 5 σερί πόντους έκανε το 16-16. To δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ πίσω 3 πόντους (20-23) έχοντας χάσει 5 βολές (3/8).

Ο Γέλοβατς ήταν ο μόνος που σκόραρε επιθετικά για την ΑΕΚ, που έψαχνε ρυθμό στην επίθεση (22-24). Με τρίποντο του Κολόμ η Ένωση πέρασε μπροστά μετά από πολύ ώρα με τις 2 ομάδες όμως να συνεχίζουν να είναι άστοχες (27-24). Η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει για 6 λεπτά την Λάρισα στον 1 πόντο και να πάρει πρώτη φορά διαφορά στο σκορ (29-24). Ο Κολόμ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, σκόραρε και μοίραζε ασιστ για τους συμπαίκτες του (36-29) για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ.

Με τρίποντο του Γέλοβατς ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για να πάρει η ΑΕΚ πρώτη φορά διαφορά 10 πόντων και με 2 βολές του Κολόμ να δώσει διαφορά 11 πόντων (40-39). Ακόμα 2 τρίποντα από Βαουλέτ και Κολόμ η ΑΕΚ ξέφυγε με 13 πόντους (46-33) ενώ είχε σφίξει και την άμυνα της με την Λάρισα να βρίσκει δύσκολα το δρόμο προς το καλάθι. Η Ένωση βρήκε τρόπο να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και είχε πάρει το μομέντουμ διατηρώντας μια διαφορά πάνω από τους 10 πόντους εκμεταλλευόμενη τα φάουλ της Λάρισας (53-43). Στην τελευταία επίθεση του 3ου δεκαλέπτου ο Καράμπελας ευστόχησε σε δύσκολο λέι-απ για να ρίξει την διαφορά στους 6 (56-50).

Με τρίποντο του Φιλιππάκου και 4 πόντους του Τσαιρέλη η Λάρισα πλησίασε αλλά με 2 καλές άμυνες κατάφερε να βγει στον αιφνιδιασμό και να ανεβάσει και πάλι την διαφορά στους 10 (64-54). Με τον Κολόμ να κάνει τα πάντα στο γήπεδο και τον Γέλοβατς να τα βάζει από παντού η ΑΕΚ καθάρισε το παιχνίδι με την διαφορά που πήρε (76-59).