Ήττα με κάτω τα χέρια στη Πάτρα

Η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ, περιλάμβανε τους Κολόμ, Παππά, Βαουλέτ, Γκρίφιν και Γέλοβατς. Στο πρώτο δίλεπτο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Η Ένωση προηγήθηκε με 10-5 στο 3’, ύστερα από ένα τρίποντο του Γέλοβατς. Με φόλοου του Βαουλέτ στο 6’, η Βασίλισσα έφτασε και σε νταμπλ-σκορ, με 14-7. Οι γηπεδούχοι μείωσαν, αλλά οι παίκτες του Δέδα, κράτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την 1η περίοδο στο +5, με σκορ 22-17, με ένα τζαμπ σουτ εκτός ισορροπίας, από τον Παππά.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Πατρινοί ισοφάρισαν στο 11’, σε 22-22 και στο 12’ πέρασαν και μπροστά με 25-24. Η ΑΕΚ έχασε τελείως τον ρυθμό της και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν και προβάδισμα με 8 πόντους διαφορά (32-24 στο 14’). Στο 16’, η Ένωση βρέθηκε να χάνει και με 12 πόντους διαφορά, με σκορ 38-26. Υπήρχαν σημαντικά αμυντικά προβλήματα και η Βασίλισσα τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο -11 (46-35), έχοντας δεχθεί επί μέρους σκορ, 29-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Δέδα μπήκαν δυνατά και με γκολ-φάουλ του Γκρίφιν, μείωσαν σε 49-43 στο 23’. Η συνέχεια όμως, δεν ήταν ανάλογη. Η ΑΕΚ έχασε τελείως τον έλεγχο και πάλι, με τον Απόλλωνα να είναι μπροστά με 59-45 στο 25’. Ξανά, οι παίκτες της Βασίλισσας μείωσαν σε 59-53 στο 28’, με καλάθι του Χάμερ. Μετά ήρθε μία περίεργη φάση. Με το σκορ στο 61-53, η Τσαρούχα χρέωσε τον πάγκο της Βασίλισσας με τεχνική ποινή και το σκορ έγινε 62-53 υπέρ του Απόλλωνα. Ο Παππάς διαμαρτυρήθηκε δικαίως για γκολ-φάουλ υπέρ του, αλλά οι δύο από τους τρεις διαιτητές, είπαν ότι δεν μετράει και μετά ακολούθησε και η τεχνική ποινή. Τελικά, η 3η περίοδος τελείωσε με σκορ 62-56, εις βάρος της Ένωσης.

Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μείωσε στους 4 πόντους τη διαφορά, σε 62-58, με ένα καλάθι που σημείωσε ο Χάμερ. Παρόλα αυτά, οι Αχαιοί ήταν αυτοί που αντέδρασαν και άνοιξαν τη διαφορά, με τους παίκτες του Δικεφάλου να χάνουν πλήρως τον έλεγχο. Με αυτά και με αυτά, η Ένωση βρέθηκε να χάνει και με 76-58 στο 36’. Η διαφορά των 18 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα. Τα πάντα κρίθηκαν εκεί και το τελικό σκορ ήταν 84-68 εις βάρος της ΑΕΚ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Κόουλμαν 13, Μπάρφιλντ 2, Τσιακμάς 3 (1), Τσαλμπούρης 15 (3), Διαμαντάκος 2, Ζούμπος 7 (1), Δίπλαρος 22 (3), Μολφέτας, ΜακΛάφλιν, Κογιώνης, Ντέιβις 13 (1), Τόμας 7 (1).

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κολόμ 10 (2), Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Γέλοβατς 7 (1), Παππάς 17 (1), Γκρίφιν 10, Βαουλέτ 12, Χάμερ 9.