Νίκη με ανατροπή κόντρα στον Εθνικό!

Συνέχισε με νίκη η ανδρική ομάδα πόλο της ΑΕΚ, η οποία έκανε την ανατροπή απέναντι στον Εθνικό. Η Ένωση για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 επικράτησε με 9-8 του Εθνικού στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης σε ένα ματς που είχε δραματική εξέλιξη και αποτελεί διαφήμιση για το άθλημα.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα απέναντι στον δυνατό Εθνικό (2-3). Η Ένωση περιόρισε τις κινήσεις των αντιπάλων της και μείωσε σε 3-4 στο ημίχρονο.

Η συνέχεια ανήκε στην ΑΕΚ, η οποία με εξαιρετικές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση επέστρεψε και πέτυχε σημαντικά γκολ, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +3 (7-4). Στην τελευταία περίοδο ο Εθνικός έκανε μια αντεπίθεση και έφτασε να μειώσει στο γκολ, ωστόσο η Ένωση διαχειρίστηκε σωστά και με ψυχραιμία την αναμέτρηση και έτσι έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 9-8.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-4, 7-4, 9-8.

ΑΕΚ (Δημήτρης Μάζης): Φλέγκας, Καζάζης 4, Παπούκας, Κριγιέστορακ 1, Βούκσεβιτς 2, Δίπλαρος, Τσιστράκης, Τσαταλιός 2, Παπάκος, Μαυρωτάς Αρ., Ηλιόπουλος, Μανιουδάκης, Κατσινούλας, Ζώρζος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος, Τεσάνοβιτς 2, Βαλλιανάτος, Θεοδόσης, Παπαδόγκωνας 1, Βιτέλλας, Δερμιτζάκης 1, Μπεριστιάνος, Χαραλαμπόπουλος 1, Γαρδέρης, Δροσόπουλος, Κόχειλας 3, Καραμπάτης.