Πέρασε με ευκολία από το Άργος η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ πέρασε με άνεση από το κλειστό της Νέας Κίου, καθώς παρουσιάστηκε σοβαρή και επικράτησε με 22-32 του ανταγωνιστικού Διομήδη, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Ηandball Premier. Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν στις νίκες, μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα με τον Ολυμπιακό και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι διεκόπη στο 28ο λεπτό. Μετά από σουτ του Ηλιούπολου, ο τερματοφύλακας της ομάδας του Άργους, Τσερνικάου έκανε την απόκρουση, η οποία βρήκε στον προβολέα του γηπέδου με αποτέλεσμα να σβήσει το φως και να υπάρξει διακοπή μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα. Οι ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ περίπου εφτά λεπτά αργότερα.

Με ενέργεια μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ (0-3), ωστόσο σταδιακά ο Διομήδης πίεσε και ανέβασε τον ρυθμό του ισοφαρίζοντας σε 4-4. Ο Διομήδης απαντούσε σε κάθε γκολ της ΑΕΚ και έτσι η ισοπαλία συνέχισε να μένει (6-6), μέχρι που οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν περισσότερο το ρυθμό τους στην άμυνα και «έχτισαν» εκ νέου μια διαφορά (6-10). Από εκεί και πέρα η Ένωση φόρτσαρε και με άνεση διατηρούσε το προβάδισμά της (7-11), φτάνοντας να μπει στα αποδυτήρια με το 8-13.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε με φόρα (10-17) και αύξησε περισσότερο τη διαφορά της (15-20), με τον Διομήδη να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της (17-24). Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια διατήρησαν την καλή αμυντική και επίθετική τους λειτουργία (18-27) και έτσι έμεινε σε θέση οδηγού (18-27), φτάνοντας στη νίκη με 22-32.