Τρόμαξε αλλά προκρίθηκε η Βασίλισσα

Η Βασίλισσα επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ και πήρε τη πρόκριση για ημιτελικά της Basket League όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ άρχισε το ματς, με τον Κατσίβελη ως πόιντ γκαρντ, τον Μέικον στο «δύο», τον Λοτζέσκι ως σμολ φόργουορντ, τον Ματσιούλις στο «τέσσερα» και τον Μορέιρα σε θέση σέντερ. Αρχικά, οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο, με το σκορ να είναι ήδη 12-7 υπέρ του Δικεφάλου, μόλις στο 3’ του αγώνα, έπειτα από ένα ανάποδο λέι απ, που πέτυχε ο Λοτζέσκι. Η Βασίλισσα προηγήθηκε μέχρι και 7 πόντους διαφορά, στο πρώτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 8’, με 22-15, μετά από ένα τρίποντο του Γκίκα. Η 1η περίοδος έκλεισε με 2/2 βολές του Ζήση, που έκανε έτσι, το 26-20, υπέρ της Ένωσης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ξεκίνησε με ακόμα με ακόμα πιο αποφασιστικό τρόπο και άμεσα βρέθηκε να προηγείται με διψήφια διαφορά, με 30-20 στο 12’, με ένα καλάθι του Ματσιούλις. Η διαφορά ανέβηκε στο +13 (33-20), στο 13’, με μία εύστοχη βολή του Μέικον, λόγω τεχνικής ποινής, που ορθώς δέχθηκε ο κόουτς του ΠΑΟΚ, Άρης Λυκογιάννης, για διαμαρτυρίες. Στο 14’, ο Κατσίβελης με δίποντο που πέτυχε, έκανε το 37-22 υπέρ της Βασίλισσας. Ο Μέικον είχε 2/2 βολές και έκανε το 43-27 υπέρ της ΑΕΚ, στο 18’. Στο 19’, ο Κίνγκσλεϊ με τρομερό κάρφωμα με τα δύο χέρια έκανε το 46-27 υπέρ του Δικεφάλου. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ να προηγείται με 20 πόντους διαφορά (49-29), με τρίποντο στην εκπνοή, από τον Ματσιούλις.

Στην επανάληψη, προέκυψε αρχικά ένα πρόβλημα, όσον αφορά στη λειτουργία των χρονομέτρων του γηπέδου και κάπου εκεί, χάθηκε ο ρυθμός. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 49-34 στο 21’, ενώ η ΑΕΚ ανέβασε ξανά τη διαφορά, στο +20, με 54-34 στο 22’, έπειτα από ένα λέι απ, που πέτυχε ο Μέικον. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη πάντως, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 58-44 στο 25’ και σε 65-53 στο 29’, καθώς επίσης και με 65-55 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί όμως, ο Γκίκας σκόραρε ένα τρίποντο, με το οποίο και τελείωσε η 3η περίοδος, με την ΑΕΚ να προηγείται με 68-55.

Όσον αφορά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 32’, σε 70-60, ξεκινώντας δυνατά. Η ΑΕΚ ξέφυγε και πάλι, με 14 πόντους διαφορά, με σκορ 76-62 στο 34’, αλλά σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Αγγέλου βγήκαν τελείως εκτός ρυθμού, έχοντας χαλαρώσει υπερβολικά. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του ΠΑΟΚ, να πιστέψουν ότι μπορούν να μπουν ξανά στο ματς και έτσι μείωσαν σε 83-79 στο τελευταίο λεπτό. Ο Μέικον καθάρισε όμως το ματς, κάνοντας αρχικά το 85-79 με 2/2 βολές, στα 26’’ πριν από το τέλος του ματς. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν με βολές στα 19’’, σε 85-81. Τελικά, ο Μέικον ήταν αυτός που με 2/2 βολές στα 18’’, έκανε το 87-81 υπέρ της Βασίλισσας. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ακολούθησε άστοχο τρίποντο από τον Γκρίφιν, στην τελευταία επίθεση.