Ξεκίνημα με διπλό για τα κορίτσια!

Πρεμιέρα με το δεξί έκανε η ΑΕΚ. Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Αίαντα στο κλειστό του Ευόσμου στην αναμέτρηση που διεξήχθη για την πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Volleyleague και έκανε την καλύτερη δυνατή αρχή ενόψει της συνέχειας.

Αναγνωριστικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τις δυο ομάδες (5-6). Η ΑΕΚ σταδιακά βρήκε τα πατήματά της μέσα στο παρκέ και περιόρισε τον Αίαντα (12-14). Μάλιστα, οι «κιτρινόμαυρες είχαν εξαιρετικά ποσοστά σε μπλοκ και υποδοχή και ξέφυγαν στο σκορ (14-18), χτίζοντας μια διαφορά ασφαλείας (16-23) και φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 18-25.

Στη συνέχεια, η ΑΕΚ μπήκε με φόρα στο παιχνίδι (2-8), με τον Αίαντα να μην μπορεί να αντιδράσει (5-10). Οι «κιτρινόμαυρες» συνέχισαν να διατηρούν την καλή τους εικόνα σε άμυνα και επίθεση και ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στο σκορ (8-16). Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να δείξουν ανταγωνιστικό πρόσωπο (14-23), αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού η ΑΕΚ δεν έδωσε δικαιώματα και έφτασε στο 2-0 στα σετ (16-25).

Ο Αίας μπήκε στο τρίτο σετ με προβάδισμα (4-1), αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ, καθώς η ΑΕΚ έδειξε γρήγορα να αφυπνίζεται (4-3) και πήρε εκ νέου προβάδισμα (5-6). Οι παίκτριες του Κώστα Αρσενιάδη με καλό σερβίς, αλλά και καλά ποσοστά σε μπλοκ και υποδοχή έφτασαν να δημιουργήσουν μια σημαντική διαφορά (6-16), την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη με 3-0 σετ (11-25).

Τα σετ: 18-25, 16-25, 11-25.